Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Εκδήλωση Ενδιαφέροντος για Δραστηριότητες Επιμόρφωσης (Φεβρουάριος 2017)

Εκδήλωση Ενδιαφέροντος για Δραστηριότητες Επιμόρφωσης (Φεβρουάριος 2017)

Ενημέρωση για εκδήλωση ενδιαφέροντος Στελεχών Εκπαίδευσης & Εκπαιδευτικών της Περιφερειακής Διεύθυνσης  Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου

Το ΠΕΚ Τρίπολης, προτίθεται να  διοργανώσει Α' Κύκλο επιμορφώσεων με θέμα Εκπαιδευτική Πολιτική & Διοίκηση, ως εξής:

1.Εναλλακτικές μορφές Αξιολόγησης για το μαθητή, Σάββατο 18-03-2017 με πρόγραμμα:

9.00 π.μ.-9.30 π.μ. Προσέλευση - Εγγραφή

9.30 π.μ.-9.45 π.μ. Χαιρετισμοί

9.45 π.μ.-11.00 π.μ.  Εισήγηση  Αικατερίνης  Κασιμάτη, Καθηγήτριας ΑΣΠΑΙΤΕ:          «Αυθεντικό πλαίσιο μάθησης και διδασκαλίας για την καλλιέργεια δεξιοτήτων του 21ου αιώνα»

11.00 π.μ.-11.40 μ.μ. Εισήγηση Μανώλη Κουτούζη, Αναπληρωτή Καθηγητή ΕΑΠ: «Κουλτούρα εμπιστοσύνης στο σύγχρονο ελληνικό σχολείο»

11.40 π.μ.-12.00 π.μ. Συζήτηση

12.00 μ.μ.-12.20 μ.μ. Διάλειμμα

12.20 μ.μ.-2.30 μ.μ. Βιωματικό Εργαστήριο, Σταύρος Κωτσάκης, Δ/ντής ΠΕΚ Τρίπολης: «Περιγραφική (Αυθεντική) Αξιολόγηση μαθητών»

2.30 μ.μ.-3.00 μ.μ. Συζήτηση στην Ολομέλεια-Λήξη Ημερίδας

2.Οργάνωση και Διοίκηση σχολικών μονάδων ? Σχολική Ηγεσία Σάββατο 29-04-2017 (δεν έχει καταρτισθεί πρόγραμμα ημερίδας

3.Διαπολιτισμική Εκπαίδευση: μετανάστης - πρόσφυγας Σάββατο 27-05-2017 (δεν έχει καταρτισθεί πρόγραμμα ημερίδας)

4.Η παιδαγωγική του C?Freinet στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα Σάββατο 23-09-2017 (δεν έχει καταρτισθεί πρόγραμμα ημερίδας)

Το ΠΕΚ θα προβεί στις κατάλληλες ενέργειες, προς την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου, για την υλοποίηση των παραπάνω ημερίδων, εφόσον συγκεντρωθεί εύλογος αριθμός εκδηλώσεων προτίμησης, μέσω ηλεκτρονικής φόρμας, όπως αναφέρεται παρακάτω.

• Οι ενδιαφερόμενοι (στελέχη εκπαίδευσης και εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου) πρέπει να συμπληρώσουν τις ΕΝΟΤΗΤΕΣ 1 ΚΑΙ 2, της σχετικής φόρμας συμμετοχής, στη διεύθυνση: https://goo.gl/forms/HoDGmmnCOHI49Y783.

Επίσης, το ΠΕΚ Τρίπολης καλεί τα ενδιαφερόμενα στελέχη της Περιφερειακής Διεύθυνσης  Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου, να υποβάλουν εκδήλωση ενδιαφέροντος για εισηγήσεις, σε μια ή περισσότερες από τις επιμορφωτικές ημερίδες: για τις οποίες δεν έχει καταρτισθεί πρόγραμμα  (Οργάνωση και Διοίκηση σχολικών μονάδων - Σχολική Ηγεσία,  Διαπολιτισμική Εκπαίδευση: μετανάστης - πρόσφυγας  και  Η παιδαγωγική του C. Freinet στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα (23-09-2017), με τη συμπλήρωση  της ΕΝΟΤΗΤΑΣ 3, που έχει την επισήμανση: «ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ», της φόρμας συμμετοχής, στην προαναφερόμενη διεύθυνση:https://goo.gl/forms/HoDGmmnCOHI49Y783.)

Τέλος, τα ενδιαφερόμενα στελέχη της εκπαίδευσης, παρακαλούνται να συμπληρώσουν τις ΕΝΟΤΗΤΕΣ 4 ΕΩΣ 6 που έχουν την επισήμανση: «ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ», στην ίδια διεύθυνση:

https://goo.gl/forms/HoDGmmnCOHI49Y783,μόνο για τις περιπτώσεις που αφορούν:

1.ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΩΝ ΗΜΕΡΙΔΩΝ ΜΕ ΤΟ ΠΕΚ

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να προτείνουν συνδιοργάνωση επιμορφωτικών ημερίδων, για τις οποίες πρέπει να σημειώσουν τον τίτλο της θεματικής τους, συνοδευόμενο από σύντομη περίληψη του αντικειμένου της επιμόρφωσης, έτσι ώστε να υποβληθούν προς έγκριση από το Συντονιστικό Συμβούλιο και δρομολόγηση των κατάλληλων ενεργειών.

2.ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ ΜΕ ΤΟ ΠΕΚ

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να προτείνουν συνδιοργάνωση επιμορφωτικών σεμιναρίων, για τα οποία πρέπει να σημειώσουν τον τίτλο της θεματικής τους, συνοδευόμενο από σύντομη περίληψη του αντικειμένου της επιμόρφωσης, έτσι ώστε να υποβληθούν προς έγκριση από το Συντονιστικό και δρομολόγηση των κατάλληλων ενεργειών προς το ΙΕΠ.

3.ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΛΛΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ ΜΕ ΤΟ ΠΕΚ (π.χ. έρευνα κ.ά.)

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να προτείνουν συνδιοργάνωση άλλων δράσεων όπως π.χ. ερευνών, για τις οποίες πρέπει να σημειώσουν τον τίτλο της θεματικής τους, συνοδευόμενο από σύντομη περίληψη του αντικειμένου της δράσης, έτσι ώστε να υποβληθούν προς έγκριση από το Συντονιστικό Συμβούλιο και δρομολόγηση των κατάλληλων ενεργειών προς το ΙΕΠ.

*Μετά την ολοκλήρωση του Α' κύκλου επιμόρφωσης, θα δοθεί Βεβαίωση Επιμόρφωσης για όσους/σες έχουν παρακολουθήσει το σύνολο των ημερίδων, ενώ για μεμονωμένη παρακολούθηση ημερίδας, θα δίνεται Βεβαίωση Παρακολούθησης.

Τρίπολη 22 Φεβρουαρίου 2017

Ο  Διευθυντής του Π.Ε.Κ. Τρίπολης