Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΗΜΕΡΙΔΑ: Η παιδαγωγική του Celestin Freinet στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα (Οκτώβριος 2017)

frei-af1

Θέμα: Πραγματοποίηση ημερίδας με θέμα: «Η παιδαγωγική του CelestinFreinet στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα».

Το Π.Ε.Κ. Τρίπολης, σύμφωνα με το υπ΄ αριθμ. σχετ. 22/03-03-2017 έγγραφο του Π.Ε.Κ. Τρίπολης και το 8860/28-09-2017 έγγραφο της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου, στο πλαίσιο του Α' Κύκλου επιμορφώσεων με θέμα «Εκπαιδευτική Πολιτική & Διοίκηση», διοργανώνει την τέταρτη ημερίδα του κύκλου, με θέμα: «Η παιδαγωγική του CelestinFreinet στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα»

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο Π.Ε.Κ Τρίπολης - 4? Γενικό Λύκειο Τρίπολης, Ακαδημίας 12, το Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2017 και ώρα 9:00 π.μ.

(http://pek.ark.sch.gr/autosch/joomla15/index.php?option=com_content&;view=article&id=8&Itemid=4),

Την ημερίδα δύνανται να παρακολουθήσουν όλοι όσοι εκδήλωσαν ενδιαφέρον μέσω της συμπλήρωσης της αντίστοιχης ηλεκτρονικής φόρμας αλλά και κάθε ενδιαφερόμενος.

Το πρόγραμμα της ημερίδας:

9.00 - 9.30   Προσέλευση - Εγγραφή

9.30 - 9.45   Χαιρετισμοί

9.45 - 11.45  Ολομέλεια. Συνοπτική παρουσίαση για τον CelestinFreinet, το έργο του και τη θεσμική παιδαγωγική.

Προβολή της γαλλικής ταινίας της Delphine Pinson: «Η μάθηση είναι ιερή! Στα πρώτα βήματα μιας τάξης CelestinFreinet» (2014).

Συζήτηση με συντονιστές την κ.κ. Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου Δέσποινα Καρακατσάνη και τον κ.κ. Χαράλαμπο Μπαλτά.

11.45 - 12.00  Διάλειμμα

12.00 - 14.00  Πέντε παράλληλες δραστηριότητες:

Α. Εργαστήριο: «Τι νέα;», Συντονίστρια: Παυλίνα Νικολοπούλου

Β. Εργαστήριο: «Η βιβλιοθήκη των παιδιών και το τυπογραφείο», Συντονιστές: Χαράλαμπος Μπαλτάς, Αθηνά Καρανάση

Γ. Εργαστήριο: «Το Συμβούλιο τάξης», Συντονίστριες: Δέσποινα Καρακατσάνη, Αγγελική Τσαμπουράκη

Δ. Εργαστήριο: Εργαστήριο: «Ξεκινώντας με μια τάξη Freinet», Συντονίστρια: Κατερίνα Αλεξιάδη

Ε. Εργαστήριο: «Τα δικαιώματα των παιδιών», JanuszKorczak και Celestin Freinet, Συντονίστρια: Φωτεινή Παπαρήγα

14.00- 14.15   Διάλειμμα

14.15 - 14.45  Ολομέλεια. Συζήτηση/Συμπεράσματα - Λήξη Ημερίδας