Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΗΜΕΡΙΔΑ: Η Δημιουργικότητα στην Εκπαίδευση (Νοέμβριος 2017)

ΗΜΕΡΙΔΑ: Η Δημιουργικότητα στην Εκπαίδευση (Νοέμβριος 2017)

dhm

Θέμα: Πραγματοποίηση ημερίδας με θέμα: «Η Δημιουργικότητα στην Εκπαίδευση»

Το Π.Ε.Κ. Τρίπολης, σύμφωνα με το υπ’ αριθμ. σχετ. 167/16-11-2017 έγγραφο του Π.Ε.Κ. Τρίπολης και το 11349/17-11-2017 έγγραφο της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου διοργανώνει ημερίδα με θέμα: «Η Δημιουργικότητα στην Εκπαίδευση».

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο Π.Ε.Κ. Τρίπολης, Ακαδημίας 12 (http://pek.ark.sch.gr/autosch/joomla15/index.php?option=com_content&;view=article&id=8&Itemid=4), το Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2017 και ώρα 9:00 π.μ.

Την ημερίδα δύνανται να παρακολουθήσουν όλοι όσοι εκδήλωσαν ενδιαφέρον μέσω της συμπλήρωσης της αντίστοιχης ηλεκτρονικής φόρμας αλλά και κάθε ενδιαφερόμενος.

Το πρόγραμμα της ημερίδας Επιμόρφωσης – Βιωματικών Εργαστηρίων

9.00 - 9.30       Προσέλευση - Εγγραφή

9:30 – 9:45      Χαιρετισμοί

9:45 – 11:25   Εισήγηση κ.κ. Ζαχαρούλας Σμυρναίου, Επίκουρη Καθηγήτρια της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών - Ε.Κ.Π.Α.:

•  «Το εννοιολογικό πλαίσιο της δημιουργικότητας»
  • «Το σωματίδιο φάντασμα», πρότυπο διδακτικό σενάριο από το Ευρωπαϊκό έργο Creations http://creations-project.eu
  • «Ρουμπρίκες Αξιολόγησης»

11:25 – 11:35  Διάλειμμα

11:35 – 14:30  Τέσσερις παράλληλες δραστηριότητες:

Α΄ Βιωματικό Εργαστήριο

Αργύρη Παναγιώτα, M.Ed, M.Sc, Μαθηματικός, «Η κλιματική αλλαγή στο πλαίσιο της δημιουργικότητας και της Υπεύθυνης Έρευνας και Καινοτομίας». (Απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, για τα μαθήματα των θετικών επιστημών).

Β΄ Βιωματικό Εργαστήριο

Αγγελίδου Χρύσα, Δρ Χημικός, «Τι μας μαθαίνει η Γαία (Earth Learning Ideas); Η δημιουργική προσέγγιση των φυσικών και ανθρωπιστικών επιστημών μέσα από τα φυσικά φαινόμενα του πλανήτη μας». (Απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, για τα μαθήματα των θετικών και ανθρωπιστικών επιστημών).

Γ΄ Βιωματικό Εργαστήριο

Αρναούτη Ειρήνη, Δρ Αγγλικής Γλώσσας, «Ψηφιακές και καλλιτεχνικές δημιουργίες βασισμένες σε κοινωνικά θέματα στην Ξένη Γλώσσα». (Απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, για τα μαθήματα των Ξένων Γλωσσών).

Δ΄ Βιωματικό Εργαστήριο

Καρίμαλη Ευαγγελία, Δρ Αρχαιολόγος, «Δημιουργική γραφή σε θέματα Ιστορίας». (Απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, για τα μαθήματα  Ιστορίας).

14.30 - 14.40   Διάλειμμα

14.40 - 15.30   Παρουσιάσεις των σεναρίων που συντάχθηκαν από τις ομάδες εργασίας. Συζήτηση - Λήξη Ημερίδας

Ο Διευθυντής του Π.Ε.Κ. Τρίπολης